Home ] Map ] Photos ] Words & Images ] Read the Prologue ] The Author ] Reviews ] Awards ] [ Po Polsku ] Links ] Shop ] Contact ] On the Road Again ] Fiction ] Working with MSF / Doctors Without Borders ]

 

 

W październiku 2004 roku, Wydawnictwo Galaktyka z Łodzi wydało w Polsce Where the Pavement Ends pod tytułem Gdzie kończy się droga. Samotna wyprawa po bezdrożach Azji. Przepiękna okładka została zaprojektowana przez Cezarego Twardowskiego, a doskonałe tłumaczenie jest dziełem Doroty Kulikiewicz.

Przy okazji publikacji książki, zostałam zaproszona do Polski jako gość 6. Explorers Festival w Łodzi. Miałam przyjemność znaleźć się w gronie bardziej doświadczonych podróżników, a niezwykle ciepłe przyjęcie mojej prezentacji tym bardzo mnie poruszyło.

Mój pobyt w Polsce nie ograniczył się tylko do festiwalu w Łodzi. Odbyła się seria spotkań: w Warszawie spotkanie zorganizowało Koło Przyjaciół Nauk o Ziemi „PHACOPS”, we Wrocławiu organizatorem spotkania była sieć sklepów górskich „Skalnik” oraz DKF Politechnika, natomiast w Krakowie Klub Wagabunda. Kiedy już oficjalna część mojej wizyty dobiegła końca, nie mogłam się oprzeć pokusie pozostania w Polsce przez tydzień jako turystka. Byłam już wcześniej w Polsce, ale miało to miejsce 20 lat temu. Nie da się zaprzeczyć, że jest to zupełnie inny świat. Polska przeistoczyła się z smutnego, ponurego kraju wczesnych lat 80-tych w pełen energii i kolorów kraj początku XXI wieku. Ta przemiana w moich oczach jest niezwykłym.

"Czy są jeszcze na świecie miejsca, które mają szczególną moc? Miejsca, które obdarzyć mogą człowieka swoją energią, z których widać inne światy, inne sprawy i inny porządek rzeczy. Gdzie człowiek odkrywa w sobie człowieka. Może są jeszcze takie miejsca, ale jak ich szukać. Przewodniki o nich milczą i nie ma żadnej mapy, która mogłaby nas do nich zaprowadzić. Zostają ślady i znaki. Możemy je zobaczyć, kiedy patrzymy głęboko, bardzo głęboko w siebie."

- Marek Kamiński

 

 

lace wigs uk

z Piotrem Pustelnikiem

na Explorers Festival

 

Recenzje "Gdzie konczy sie droga"

 

Gdzie kończy się droga to dziennik samotnej podróży Eriki Warmbrunn – przemyślenia, obserwacje i przygody zwykłej dziewczyny, która postanowiła zrobić coś ze swoim życiem.

 „Życie Warszawy”

 

Gdzie kończy się droga to coś więcej niż kolejna relacja z egzotycznych krain, to świetna lekcja uczenia się innego świata. Erika szczerze potrafi się zachwycić ( i opisać!) pięknem natury i ludzi, szanuje ich obyczaje, tak różne od jej amerykańskich korzeni.

Książkę czyta się niemal jednym tchem niczym pasjonującą powieść. I od razu nabiera się ochoty – i odwagi – by wyruszyć w nieznane.

 „Gazeta Wyborcza”

 

(…) to opowieść o ludziach i krainach, o których milczą przewodniki i o nieustannym zmaganiu się z ludzkimi słabościami: lękiem, bólem, samotnością, zmęczeniem, tęsknotą za odrobiną luksusu (ciepła kąpiel + pudełko lodów karmelowych).

 „Twój Impuls”

 

Nie do wiary, ale ta kobieta przejechała rowerem przez Mongolię, Chiny, Wietnam. Naturalnie, w książce aż roi się od przygód, z których Erika wydostała się żywa chyba tylko cudem.

„Dziennik Bałtycki”

z Marcinem Zimochem w programie Kawa czy herbata?

 

Home ] Map ] Photos ] Words & Images ] Read the Prologue ] The Author ] Reviews ] Awards ] [ Po Polsku ] Links ] Shop ] Contact ] On the Road Again ] Fiction ] Working with MSF / Doctors Without Borders ]

 

by bicycle across Mongolia, China & Vietnam